Warning: Creating default object from empty value in /DISK2/WWW/spsnome.cz/nyms/components/com_sh404sef/shInit.php on line 57 Rezervační systém zadarmo! | WebDesign - Učitelské stránky
 

ICT - Učitelské stránky

Pro podporu výuky informatiky ...

 • Zvětšit velikost písma
 • Výchozí velikost písma
 • Zmenšit velikost písma
Úvod WebDesign Systém Joomla Rezervační systém zadarmo!

Rezervační systém zadarmo!

Email Tisk PDF
jongman

Dalo mi dost práce najít a potom rozběhat webový rezervační systém. Věřím, že někomu ušetřím práci a peníze, když zde uvedu své zkušenosti.

Již před časem jsem hledal vhodný systém pro evidenci zápůjček softwaru a knih. Většina neplacených systémů nesplňovala moje požadavky a asi před dvěma lety jsem marné hledání vzdal. Nyní jsem potřeboval zprovoznit systém pro rezervaci termínů přijímacích pohovorů a hledal jsem znovu.

Nejdříve jsem testoval systém, který firma banan.cz bezplatně instaluje klientům na požádání. Po krátkém testování se mi jevil jako použitelný, ale při pokusu o přizpůsobení jsem neuspěl.

Vzhledem ke zkušenostem s CMS Joomla jsem znovu hledal rezervační systém jako rozšiřující komponentu. Tentokrát jsem našel rozšíření JONGman

Systém je ještě čerstvý a je k dispozici ke stažení v vývojové beta verzi. S instalací nebyl problém a vzhled i uspořádání mi vyhovovalo. Při testování jsem narazil na několik problémů, které jsem postupně řešil.

1. Nastavení češtiny v kalendáři, dashboardu a v administraci

Pro komponentu JONGman zatím nejsou k dispozici české překlady. Přeložil jsem proto potřebné řetězce v souborech ze složek en-GB pro rezervační kalendář, přehledové okno i pro administraci. Jedná se o soubory :

 • language/cs-CZ/cs-CZ.com_jongman.ini
 • administrator/language/cs-CZ/cs-CZ.com_jongman.ini
 • administrator/language/cs-CZ/cs-CZ.com_jongman.menu.ini
Soubory pro češtinu jsou k dispozici ke stažení v archivu jongman-cz.rar Pro plný překlad by bylo vhodné ještě přeložit chybové hlášky a výzvy v pomocných souborech - např. reservations.js

2. Problém s navigací v kalendáři

V navigaci rezervačního kalendáře nefungoval odkaz Další týden (Next Week). Tento odkaz je velmi důležitý pro zadávání rezervací v příštích týdnech. Oprava byla zajištěna úpravou řádku 384 podle řádku 382 v souboru HELPER.PHP

3. Zabezpečení osobních informací

I přes nastavení privátního režimu vidí přihlášený uživatel při kliknutí na obsazenou rezervaci jméno, mail a poznámky jiného uživatele. Rezervace termínů však měla být plně anonymní. Proto byli uživatelé registrováni administrátorem pod pořadovými čísly s fiktivní mailovou adresou. Formulářové pole pro zápis poznámky v souboru FORM.PHP bylo nastaveno na ReadOnly a pomocí komentáře byla v souboru RESERVATIONS.JS zablokována kontrola vyplnění poznámky (summary)

4. Nastavení nedostupných termínů - blackoutů

Jedna z věcí, která v betaverzi úplně nefunguje, je administrace nedostupných termínů - BlackOut. Dost dlouho mi trvalo, že nedostupnost může nastavit adminnistrátor přes menu v přehledovém okně - DashBoardu. Volbou nedostupné termíny může blokovat libovolné termíny přímo v rezervačním kalendáři podobně jako běžné rezervace.

Důležité soubory

 • Zobrazení rezervačního formuláře - views/reservation/tmpl/FORM.PHP
 • Kontrola rezervačního formuláře - assets/js/RESERVATIONS.JS
 • Tabulka barev rezervací - libraries/SHEDULE.CLASS.PHP
 • Menu v DashBoardu - libraries/MENU.PHP
 • Styl menu v DashBoardu - assets/css/LAYOUT.CSS - nav-box - řádek 75
 • Navigace pro přechod na další týden - helpers/HELPER.PHP - od řádku 380

Ukázky systému

Funkční verzi systému najdete na adrese http://joomla.spsnome.cz

jongman jongman jongman jongman jongman